Czym są sakramenty? ( Informacja za Katechizmem Kościoła Katolickiego - KKK 1131 i Kodeksem Prawa Kanonicznego - KPK 840)

Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją.( KKK)

Sakramenty Nowego Testamentu, ustanowione przez Chrystusa i powierzone Kościołowi, jako czynności Chrystusa i Kościoła, są znakami oraz środkami, poprzez które wyraża się i wzmacnia wiara, oddawany jest Bogu kult i dokonuje się uświęcenie człowieka. Z tej to racji w najwyższym stopniu przyczyniają się do wprowadzenia, umocnienia i zamanifestowania kościelnej wspólnoty. Dlatego w ich sprawowaniu święci szafarze oraz pozostali wierni winni okazać najwyższy szacunek i należną pilność.

Wykaz dokumentów potrzebnych do Sakramentów  Świętych i Katolickiego Pogrzebu.

CHRZEST (2, 4 niedziela miesiąca)

• 1. Akt urodzenia dziecka (odpis)
  • 2. Data i miejsce ślubu rodziców
  • 3. Dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, data urodzenia, adres zamieszkania)
  • 4. Zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary (jesli są z innej parafii)

- Zgłoszenia dziecka do chrztu i spisania aktu chrztu należy dokonać w godzinach pracy kancelarii parafialnej, od wtorku do soboty, w tygodniu poprzedzającym przyjęcie sakramentu.

- Rodzice i chrzestni, którzy nie uszestniczyli w konferencji przedchrzcielnej powinni to uczynić w piątek przed niedzielą chrzcielną - godz. 19.30 w czasie letnim lub 18.30 w czasie zimowym.

- Osoby, które chcą ochrzcić dziecko, a nie mieszkają na terenie parafii Bełżyce powinny posiadać pozwolnenie z parafii zamieszkania.

- Osoby żyjące w związkach niesakramentlanych, pragnące ochrzcić dziecko proszone są o uprzedni kontakt z księdzem proboszczem.

MAŁŻEŃSTWO

1. W odpowiednim czasie przed ślubem w kancelarii parafialnej należy ustalić datę przyjęcia sakramentu.

2. W odpowiednim czasie rozpocząć uczestniczenie w konferencjach przedmałżeńskich. Terminy konferencji (pdf)

3. Na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu przeprowadzenia rozmów duszpasterko-kanonicznych (wypada uprzednio się umówić).

Potrebne dokumenty:

• - Aktualne, tj. niestarsze niż 3 miesiące metryki chrztu (jeśli narzeczeni nie byli chrzczeni w Bełżycach)
  • - Dowody osobiste
  • - Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach (konferencjach) przedmałżeńskich
  • - Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy narzeczeni chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. Ślub konkordatowy, lub akt ślubu jeśli wcześniej zawarto związek cywilny

4. Po rozmowie duszpastersko-kanonicznej wygłaszane są zapowiedzi w parafiach narzeczonych oraz odbywa się pierwsza spowiedź przedślubna.

5. W tygodniu poprzedzającym ślub narzeczeni odbywają drugą spowiedź przedślubną.

6. Spisania aktu małżeństwa należy dokonać w kancelarii parafialnej, w godzinach pracy, w tygodniu poprzedzającym zawarcie sakramentu (wtorek-piątek). Należy mieć ze sobą zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich wraz z potwierdzeniem spowiedzi przedslubnej oraz świadectwo wygłoszenia zapowiedzi. Należy zgłosić się razem ze świadkami, którzy muszą być pełnoletni i mieć ze sobą dowody osobiste.

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA I BIERZMOWANIE

• Aktualna metryka chrztu dzieci chrzczonych poza parafią.

POGRZEB KATOLICKI

• Karta zgonu poświadczona przez Urząd Stanu Cywilnego
  • Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej) jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)
  • Jeśli zmarły mieszkał poza parafią w czasie ostatnich 6 miesięcy - Informacja o zmarłym w związku z pogrzebem poza parafią (z parafii zamieszkania zmarłego)