Categories: General
      Date: wrz 22, 2013
     Title: trudności

Małżeństwo - sakrament miłości.

Kryzys małżeński? Co na to Kościół?

 

Polecamy artykuł jednej z naszych parafianek.



Czy w kanonicznym porządku prawnym istnieje instytucja separacji małżeńskiej?

 

Prawo kanoniczne dopuszcza orzeczenie separacji między małżonkami. Polega ona na rozdzieleniu, zerwaniu lub zaniechaniu wspólnego pożycia małżonków mimo dalszego trwania węzła małżeńskiego. Instytucja ta polega zatem na tym, że małżonek, po stronie którego leży przyczyna separacji, jest pozbawiony prawa do wspólnego łoża i mieszkania z drugim współmałżonkiem. Separacja zawiesza bowiem całość praw i obowiązków małżeńskich i chociaż jest ona przez Kościół tolerowana, to jednak nie jest uznawana za stan powszechny, ale za stan wyjątkowy.

Jakie są zatem przyczyny separacji małżeńskiej?

Ustawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego wskazuje kilka okoliczności, które niewątpliwie uniemożliwiają prowadzenie wspólnego życia. Należy do nich przede wszystkim cudzołóstwo dokonane przez jednego z małżonków. Takie zachowanie jest bardzo istotnym naruszeniem zasad miłości małżeńskiej. Zaburza ono bowiem prawidłowe życie małżeńskie powodując zakłócenia w relacjach między małżonkami. Oprócz tego, fakt zdrady małżeńskiej należy także traktować jako niewypełnienie jednego z podstawowych zobowiązań małżeńskich jakim jest wierność.

Drugim wyznacznikiem do orzeczenia separacji jest poważne zagrożenie dla ciała jednego ze współmałżonków bądź potomstwa. Powodem takiego zachowania może być na przykład nadużywanie alkoholu czy środków odurzających, powodujące wzmożoną agresję i niepohamowane zachowania.

Trzecią przesłanką orzeczenia separacji jest poważne niebezpieczeństwo dla duszy małżonka lub potomstwa. Zachodzi ono wtedy, gdy jeden ze współmałżonków zaprzestaje wykonywania podstawowych obowiązków religijnych, odwracając się od zasad wiary chrześcijańskiej, negując rolę religii w życiu prywatnym i publicznym, odrzucając prawdy istotne dla tej religii.

Ostatnią przesłanką do orzeczenia separacji jest takie zachowanie strony, które czyni zbyt trudnym wspólne życie małżeńskie. Należy uznać, że chodzi tu o szeroko pojętą przemoc, zarówno fizyczną, psychiczną, czy nawet przemoc ekonomiczną.

Magdalena Dziewicka